Daktyle suszone to przekąska, która w Polsce zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Uwielbiają ją nie tylko sportowcy, czy miłośnicy zdrowego odżywiania, ale też coraz więcej innych osób po nią sięga, ponieważ ma naprawdę wiele zastosowań. Dlatego, z pewnością zastanawiasz się co warto wiedzieć o tych owocach i jakie właściwości mają daktyle suszone?

Właściwości suszonych daktyli

Daktyle suszone swoim wyglądem przypominają dobrze nam znane rodzynki, które bardzo chętnie dodajemy do różnego rodzaju wypieków. Jednak kiedy przyjrzymy im się bliżej i ich skosztujemy zauważymy zasadniczą różnicę, ponieważ daktyle są nie tylko większe od rodzynek, ale także bardziej słodkie. Coraz częściej daktyle stają się ulubioną i najczęściej wybieraną przekąską wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ zawierają wiele wartości odżywczych i mają przyjemny, słodki smak.

Suszone daktyle to przede wszystkim bogactwo błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i jelit. Ponadto są źródłem magnezu, potasu, wapnia, żelaza, cynku, manganu oraz przeciwutleniaczy. Zawierają w sobie witaminę A, witaminy z grupy B i witaminę C.

Czy suszone daktyle są zdrowe?


Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie, czy daktyle suszone rzeczywiście są zdrową przekąską, która będzie miała pozytywny wpływ na nasz organizm? Otóż okazuje się, iż pozytywne opinie o tych owocach nie wzięły się znikąd, a ich właściwości cenione są od setek tysięcy lat przez ludzi na całym świecie.

Daktyle suszone zawierają ogromne ilości błonnika, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego i jelit, dlatego jest szczególnie polecany osobom, które zmagają się z częstymi zaparciami. Ponadto spożywanie daktyli może uchronić nas przed miażdżycą, gdyż te owoce, dzięki swoim właściwością chronią organizm przed odkładaniem się złego cholesterolu.